Čo je dočasná opatera

Nemôžete si zvieratko adoptovať, ale chceli by ste mu nejako pomôcť na jeho ceste z ulice za novým domovom? Môžete mu poskytnúť dočasnú opateru!


Čo je dočasná opatera?
Dočasná opatera znamená, že si zvieratko dočasne zoberiete k sebe domov a poskytujete mu všetku potrebnú starostlivosť ako keby bolo zvieratko Vaše – kŕmite ho, venčíte ho (ak sa jedná o psíka), navštevujete s ním veterinára, dávate mu lásku a socializujete ho s ľuďmi, prípadne inými zvieratami.

Ako dlho trvá dočasná opatera?
Ideálne je, ak si zvieratko necháte až do doby, než sa pre neho nájde vhodný trvalý domov. Zvieratko nechceme zbytočne stresovať neustálou zmenou prostredia, preto je to najvhodnejšia dĺžka DO. Sú však situácie, kedy oceníme aj krátkodobú DO, kedy máte zvieratko po dobu pár dní, kým mu nájdeme novú dlhodobú dočasnú opateru.

Kto hradí náklady za zvieratko?
Zvieratko ide ku vám s krmivom prípadne s inými potrebnými vecami na starostlivosť (pelech, hračky, záchodik pre mačičky a pod.). Ak sa krmivo minie, po dohode môžete krmivo naďalej zabezpečovať vy alebo my.
Veterinárnu starostlivosť hradí taktiež naše občianske združenie. Prinášame vám zoznam kliník v daných mestách, na ktoré sa môžete obrátiť. Ak bývate v inom meste, hľadá sa finančne najprijateľnejšia veterinárna klinika.
Poprad- Veterinárna klinika Tatryvet
Spišská Nová Ves- Vet Care
Bratislava- Veterinárna ambulancia MVDr.Baxa Alexander
Košice- Veterinárna ambulancia Petstar
Nitra- Veterinárna klinika Vet-centrum

Prvoradé je vždy so zvieratkom zaobchádzať láskavo a bez fyzického či psychického násilia. Naši zverenci bývajú často v minulosti týraní, a preto s nimi treba pracovať a naučiť ich znovu veriť človeku.
Zvieratká su počas trvania dočasnej opatery odblšené, odčervené, čipované a očkované. V prípade dospelých zvierat aj kastrované.
Pri prevzatí sa podpisuje zmluva o dočasnej opatere.

Dúfame, že budeme spolupracovať s mnohými ochotnými ľuďmi, ktorí sa rozhodnú poskytnúť dočasnú opateru zvieratku z nášho združenia a spríjemniť mu tak čakanie na nového majiteľa. Rovnako veríme, že si opateru dôkladne premyslíte a budete k nej pristupovať zodpovedne.
V prípade ak sa rozhodnete pomôcť, kontaktujte nás prostredníctvom Facebooku alebo mailom: info@cestazadomovom.sk.

“ Ak zachrániš jedno zviera, nezmeníš svet. Ale pre to jedno zviera sa svet zmení navždy. „