Prinášame vám pár informácií o tom, prečo je v dnešnej dobe kastrácia tak potrebná a vyvrátime taktiež pár mýtov, s ktorými sa môžete ohľadne kastrácií bežne stretávať.
Prečo mám dať svoje zvieratko kastrovať?
– Výhody kastrácie u feniek:
Znížené riziko vzniku zhubných nádorov mliečnej žľazy o viac ako 90% ak sa dá fenka vysterilizovať už pred prvým háraním. S každým ďalším háraním sa riziko vzniku nádorov zvyšuje.
Predchádza sa takto pseudogravidite (falošná kotnosť) a taktiež život ohrozujúcemu hnisavému zápalu maternice – pyometre.
Fenky už neprídu do ruje, odpadávajú tým starosti o všetko s tým spojené (špinenie, nechcené krytie a pod.)
– Výhody kastrácie u samcov:
Psy sú pokojnejšie a ľahšie sa s nimi pracuje. Zníži sa potreba teritoriálneho značkovania močom a tiež sa výrazne zníži riziko ochorení prostaty (ktoré je u psích seniorov veľmi časté!) alebo výskytu perineálnych hernií.
Dožívajú sa vyšieho veku.
-Výhody kastrácie u mačiek/kocúrov: Sú podobné ako u psov. V prípade kocúrov sa zníži ich túlanie a časté bitky, ktoré sú častou príčinou prenosu smrteľných ochorení.
– Zníži sa populácia túlavých, nechcených zvierat, ktoré zaplňujú útulky.
Mýtus 1.: Kastrácia je proti prírode
Musíme sa starať o to čo sme si k sebe pripútali. A tak je to aj so psami a mačkami, ktoré sme si domestifikovali. Teraz máme za nich zodpovednosť a mali by sme ich chrániť. To znamená zabezpečiť im dostatok jedla, vody, domov, lásku, ale taktiež dať ich kastrovať a zabrániť tak ich zbytočnému a škodlivému premnoženiu.
Mýtus 2.: Po kastrácii sa zviera stane lenivé a obézne
U zvierat dochádza k nadváhe, keď prijímajú veľa potravy a/alebo majú nedostatok pohybu. Vhodná strava a dostatok aktivity udrží zviera v lepšej fyzickej a zdravotnej kondícii.
Po kastrácií má síce zviera vyšší apetít a zároveň trochu poklesne bazálny metabolizmus (teda potrebné množstvo energie), ale je len na majiteľovi akú kŕmnu dávku svojmu zvieraťu poskytne. Zviera môže teda priberať, ale len preto, že ho majiteľ nekŕmi ani rozumne ani s mierou, a nie preto, že je kastrované.
Mýtus 3.: Môj pes/mačka by mal mať aspoň jeden krát v živote mladé
Kedysi sa odporúčalo, aby sučka/mačka mala aspoň jeden vrh. Nie sú však žiadne vierohodné podklady pre takéto tvrdenie, skôr naopak. Kastrácia pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti eliminuje percento infekčných a nádorových ochorení, a taktiež predchádza nechceným nakrytiam.
Mýtus 4.: Moje zviera je čistokrvné
Má vaše zvieratko preukaz pôvodu (PP)? Máte ho z uznanej chovnej stanice? Sú rodičia uchovnení? Alebo neviete ani o čom sú prvé tri otázky? Tak potom vaše zviera čistokrvné nie je. Mnoho ľudí si kupuje za obrovské peniaze tzv. „čistokrvné“ šteniatka od pofiderných ľudí, ktorí ich ponúkajú na internete alebo formou inzerátov. Ide o tzv. množiteľov, ktorí sa na zvieratách obohacujú. Mnohokrát matky vašich šteniat nevideli dlhé roky slnečné lúče. Sú zavreté v klietkach, v špine a výkaloch a sú používané len ako stroje na šteniatka. Kúpou takéhoto šteniatka podporujete toto týranie zvierat. Šteniatka sú často prešľachtené a choré (alergia na hento a tamto) a vy dáte do ich liečby niekoľkonásobne viac peňazí ako do kúpi.
Vy máte, ale šteniatko od známeho, ktorý sa o ne pekne staral a chcel mať od svojej fenky šteniatka? Opäť sa pýtame, majú PP? Ide o rovnaký biznis a zbytočné rozmnožovanie populácie psov a mačiek, ktorých sú plné útulky. Preto nekupujte, ale adoptujte! V útulkoch nájdete jedinečné krížence, ktoré nemá nikto iný. Načo byť rovnaký, keď môžete byť originálny?
Viac sa dozviete na stránke: www.lacnesteniatka.sk
Mýtus 5.: Chcem, aby ma môj pes chránil a mačka lovila hlodavce
Kastrácia nemá vplyv na prirodzený inštinkt psov chrániť svoju svorku (rodinu) a lovecký inštinkt mačiek. Ich „osobnosť“ je výraznejšie podložená genetikou a prostredím, v ktorom žijú, než pohlavnými hormónmi.
Mýtus 6.: Kastrácia je finančne náročná
Cena zákroku závisí od pohlavia, veľkosti a veku zvieraťa. Ide o jednorazovú investíciu. Peniaze súvisiace so starostlivosťou o vrh šteniat/mačiat ďaleko prevyšujú cenu operácie.